Kosova’daki olumsuz ekonomik ortam, Türk işletmeleri Makedonya ve Sırbistan’a kaçıyor

Geçen yıl Kosova’daki yatırımlar düşüş kaydetti, buna karşılık bu yılki durum geçen yıla göre daha iyi gözükmüyor.

Yatırımcılar için uygun iklim ve teşvik edici önlemleri oluşturma yarışında Kosova’nın bölgeye göre geride kaldığını görebiliyoruz. Maliye Bakanı Bedri Hamza’nın Kosova’daki birçok Ticaret Derneklerinin temsilcileri ile yaptığı toplantıda, Kosova Türkiye Ticaret Odası Müdürü Arben Fetahu, son aylarda Kosova’ya yatırım yapmaya ilgilenen bazı büyük Türk işletmelerinin, Makedonya ve Sırbistan’a yönelmeleri endişe edici olduğunu ifade etti.

“Bakanımız, son 7 ayda Kosova’ya yatırım yapmaya ilgilenen iki ya da üç büyük işletme Kosova’yı ziyaret etti ve işletmelerin Makedonya ve Sırbistan’a yönelmeleri endişe verici olduğunu düşünüyorum. Bizden kaçmalarını sağlayan Bölgedeki bu ülkelerin ne tür teşvik edici önlemler sunduklarını ve yaptıklarını öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Son aylarda yaratılan siyasal iklimin, bir etkisi olduğunu biliyorum, ancak bu iki ülkenin sunduğu teşvik edici önlemler bizim sunduğumuzun fazlasını sunuyorlar.” İfadelerini kullanan Fetahu, Kosova Türkiye Ticaret Odasını Türkiye’den düzenli heyetler ziyaret ettiğini, dolayısıyla Kosova’nın bölgenin ülkelerine göre daha fazla ne sunduğunu açıklaması gerektiğini belirtti.

Fetahu ayrıca, ‘Sizin yönettiğiniz bakanlığınızın ve işbirliği yaptığınız iki ana kurum olan Kosova Gümrüğü ve Kosova Vergi Dairensin, potansiyel yatırımcılara, bölgelere sunulanlardan ziyade, bizim ülkemizin sunduğu fırsatları doğrudan açıklığa kavuşturacak bir mekanizma oluşturması beni minnettar edecektir ”, sözlerini kullandı.

Maliye Bakanı Bedri Hamza’nın İş Topluluğu Ofisi temsilcileri ile yaptığı görüşme sırasında, Kosova Türkiye Ticaret Odası Müdürü Arben Fetahu, Kosova ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın onaylanmasını talep etti. Bu vesileyle Fetahu, Odanın çalışmalarıyla doğrudan ilgili olan iki konuyu gündeme getirdi.

KTTO müdürü, “Birincisi, dört yıl öncesinden iki ülkenin hükümetleri arasında imzalanan Kosova ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın onaylanmaması, ikincisi ise Kosova’ya yatırım yapmaya ilgi duyan birçok işletmenin Türkiye’den geldiğine dair sürpriz veya gizli olmadığını inanıyorum’ sözlerini de ihmal etmedi.

Ancak, Kosova Üreticiler Kulübü temsilcisi Vëllaznim Osmani, Kosova ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının uygulanması, şu an Kosova için yararlı olmadığını ifade etti.

Osmani, “Kosova’daki üretim sektörünün halen gelişme aşamasında olduğunu ve ticaret anlamında büyük bir rekabetle başa çıkmaya hazır olmadığını düşünüyoruz.  En iyi yatırım ortamı ile ilgili olarak ise Türkiye, Almanya ya da herhangi bir ülkenin işletmeleri olsun, en iyi koşullar yaratılsın isteriz, ancak Türkiye ile Kosova arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının uygulanmasında hemfikirde değiliz” diye konuştu.

Eski Bakan Kusari Lila, anlaşmayı imzaladığı sırada,  bu anlaşmanın, Türkiye’ye sanayi malları ihraç edecek olan tüm Kosovalı üreticilere, Türkiye tarafından gümrük tarifelerinin derhal kaldırılmasını garantilediğini belirtmişti.

Bakan Lila, bu anlaşmanın, Kosovalı üreticilerine iyi fırsatlar sunacağını ifade etmiş, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra, Kosova’nın tüm sanayi ürünlerinin ve çok sayıda tarımsal ürünlerinin sıfır gümrük tarifesiyle Türkiye’ye ihraç edilebileceğini sözlerini kullanmıştı.

 

Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması bölgedeki tüm ülkeler tarafından imzalanmıştır.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>