KTTO, Ankara’daki Türkiye Kosova İş Forumuna katıldı

 

27 Ekim 2017, Ankara – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) himayesinde, Kosova Türkiye Ticaret Odasının da katıldığı, her iki ülkeden çok sayıda işadamının yer aldığı Türkiye – Kosova İş Forumu, Ankara’da düzenlendi. Foruma Türkiye Cumhuriyeti ve Kosova Cumhuriyeti üst düzey kurum temsilcileri de katıldı.

Birinci oturumda her iki ülkenin iş dünyası temsilcileri biraraya gelerek doğrudan temaslar kurdular akabinde de katılımcılara TOBB Başkan Yardımcısı Sayın Ender Yorgancılar, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Kosova Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli hitap etti.

TOBB Başkan Yardımcısı, Türkiye’den Kosova’ya giden iş adamlarının ve yatırımcıların başarılarına vurgu yaparak, bu işadamlarının yüzlerce milyonluk yatırımların yanı sıra ülkeye ekonomik kalkınma adına getirdiklerine dikkat çekti. Bölgede, Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşmasını henüz onaylamayan  tek ülkenin Kosova olmasına rağmen, doğrudan yabancı yatırımların ve yaklaşık 10 bin kişilik istihdamın Türk işadamları tarafından gerçekleştiğini belirtti.  Yorgancılar, Kosova Ekonomi Odasının Eurochambers’e üyelik süreci konusunda da TOBB’un kurumsal ve yakın bir destek sağladığını dile getirerek, Türkiye’nin büyük bir tecrübeye sahip olduğu Serbrest Ekonomik Bölgeler ve Gümrük Bölgelerinin Kosova’da kurulmasına yönelik destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanı sayın Lütfi Elvan, Kosova’yı kardeş bir ülke ve Türkiye’nin dostu olarak tanımlayarak, tüm bölgenin istikrarı için kilit bir ülke olarak Kosova’nın kaydettiği ilerlemelerden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.   Elvan, iki ülke arasında, bu kadar yakın olan dostluk ilişkilerinin varlığına değinerek, Türk tarafı olarak bu ilişkileri her seviyede ekonomik ve kurumsal işbirliğine  taşımaya hazır olduklarını kaydetti. Bakan Elvan, Kosova ile Türkiye arasında yapılan Serbest Ticaret Anlaşmasının en kısa zamanda onaylanması gerektiğinin önemine değinerek, böylece ekononomik ilişkilerin daha da gelişmesinin önününün açılacağı ve iki ülke ticaret hacminin artacağına vurgu yaptı.

Bu İş Forumuna katılan Kosova’nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve  Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, her iki ülkenin işadamlarına yönelik hitabında kendisinin de iş dünyasından geldiğini ve  özel sektörün temsilcilerinin kendisine ve Kosova hükümetine yöneldiğinde her zaman bir anlayış ve destek bulacağını söyledi. Sayın Pacolli, Kosova’da yatırım yapan Türk işletmelerine dikkat çekerek bunların kayda değer olduğunu ancak mümkün olan tüm imkanların henüz kullanılmadığını ve Kosova’nın halen Türk potansiyelini etkili bir biçimde kullanamadığını kaydetti. İki ülkenin temsilcileri tarafından birkaç yıl önce imzalanan ancak Kosova tarafından halen onaylanmayan Serbest Ticaret Anlaşması söz konusu olduğunda, kendisinin bu anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesinden yana olduğunu belirterek, böylece iki dost ülke arasında ticaret hacminin daha da gelişmesinin önününün açılacağı gibi, Kosova’ya zaten ithal edilen bazı ürünlerin daha kaliteli ve kabul gören Türk ürünleriyle ikame edilebileceğini söyledi.

Tüm konuşmacılar bu tür iş forumunların gelecekte de düzenlenmesinin önemine vurgu yaparak, her iki ülkenin iş teşkilatları, dernekleri ve kurumları arasında kilit öneme sahip aktörler arasında ve her seviyede daha yakın temasların kurulması gerektiğini belirttiler.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>