KTTO Yıl Sonu Toplantısını Düzenledi

20.12.2017 -Kosova Türkiye Ticaret Odası yıl sonu vesilesiyle tüm üyeleriyle bir araya geldiği yıl sonu toplantısını düzenledi.

Swiss Diamond Otelde 19 Aralık Salı akşamı düzenlenen toplantıya KTTO üyelerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Ticaret Müşaviri Tamer Topaloğlu, TİKA Kosova Progam Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker de katıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, KTTO üyelerini selamlayarak yeni yılın daha başarılı bir yıl olmasını diledi. Büyükelçi Kılıç, yaptığı değerlendirmede, sadece Kosova’nın değil, Türkiye’nin de hatta dünyanın da zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek azimle çalışmaya devam edileceğini ifade etti.  Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, Türkiye’nin her zaman olduğu gibi Kosova’nın kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.
KTTO Başkanı Ayhan Demirkıran ise Kosova’nın hızlı bir şekilde sanayileşmesi ve yüksek teknoloji kullanımının artırılması gerektiğine dikkat çekti. 2018 yılının KTTO için bir hamle yılı olacağını söyleyen Demirkıran, bu konuda çeşitli mekanizmaların devreye sokulacağını ve çok daha aktif olunacağını belirtti. KTTO Başkanı Ayhan Demirkıran,  KTTO üyelerinin ve tüm şirketlerin sağlam bir şekilde büyümesi için KTTO’nun elinden gelen desteği yapacağını belirleterek global gelişmelere ayak uyduran güçlü bir özel sektörün Kosova’nın bağımsızlığını da sağlamlaştıracağını söyledi.
KTTO İcra Müdürü Arben Fetahu ise yaptığı konuşmada hem Kosova hem de Türkiye’deki global gelişmeleri değerlendirerek önümüzdeki  dönemin seçim süreçlerinden geçmiş istikrarlı olacağını söyledi. Fetahu, Türkiye’de anayasal reformlarla başkanlık sistemine yapılan geçiş sonucu daha sağlam bir istikrarın geleceğini, Kosova’da bu yıl yapılan seçimler sonrasında da hükumetin ekonomik kalkınma ve reformlara odaklandığını dile getirdi. Türkiye ile Kosova arasında ekonomik ilişkilerin iyi bir şekilde devam ettiğini belirten Fetahu, doğrudan yabancı yatırımlarla Türkiye’nin Kosova’nın kalkınmasına katkı sağladığını kaydetti. Ticari ilişkilerde ise Kosova’nın ihracatında bir artışın olmadığına dikkat çeken KTTO İcra Müdürü Fetahu, bu konuda bazı çalışmaların yapılabileceğini ifade etti. KTTO’nun gerek Kosova gerekse Türkiye’deki kurumsal partnerleri ile ilişkilerini ve işbirliğini geliştirmeye çaba sarf ettiğini bildirdi.
KTTO’nun olağan yıllık toplantısında selamlama konuşmalarının ardından tüm üyeler için başarılı bir yıl dileklerinde bulunuldu.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>