Türkiye’de düzenlenen İhracat Haftası programına, KTTO’yu temsilen, İcra Müdürü Arben Fetahu ve Genel Sekreter Esin Muzbeg katılıyor.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı himayesinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizatörlüğünde düzenlenen Türkiye İhracat Haftasına, ana oturumların yanı sıra konusal ve bölgesel konuların ele alındığı paneller de düzenleniyor.

KTTO İcra Müdürü Arben Fetahu, “Bölgesel Yatırım ve Ticaret” balkanlar panelinde konuşmacı olarak yer aldı. Aynı panelde Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Fatir Berzati de konuşmacı olarak katıldı.

KTTO İcra Müdürü Arben Fetahu, yaptığı konuşmada Kosova hakkında ülkeyi tanıtıcı bilgiler Verdi. Arben Fetahu ayrıca Kosova’daki Türk firmaları ve Türk yatırımcılarının yaptığı başarılı işlerden bahsederek Kosova Türkiye Ticaret Odasının her türlü destek vermeye hazır olduğunu kaydetti. Arben Fetahu Kosova’nın küçük bir ülke olduğunu ama ithalatçı bir ülke olduğunu söyleyerek bu alanda önemli potansiyeller bulunduğunu ifade etti. Kosova’daki vergi sistemi ve kolaylıkları hakkında da bilgi veren Fetahu, ticaret rejiminden de bahsetti.

Bölge ülkeler ile gümrük vergisini sıfırlandıran CEFTA anlaşmasına Kosova’nın dâhil olduğunu belirten Fetahu AB ile yapılan MSA İstikrar ve Ortaklık anlaşmasının da yürürlükte olduğunu ifade etti. Türkiye ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşmasında da değinen Fetahu, anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesinin önemine değindi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle daha da kaliteli ve rekabetçi Türk ürünlerinin Kosova pazarına yar alarak karşılıklı olarak ticaret hacminin artacağını dile getirdi.

Öte yandan Kosova Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Fatir Berzati yaptığı konuşmada Kosova’da yatırım potansiyellerinden bahsetti. Berzati Türkiye ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşmasına değinerek sürecin tamamlandığını, Kosova tarafından onaylanmasının beklendiğini ifade etti.

Aynı panelde Kosova’nın yanı sıra, Arnavutluk, Bulgaristan, Karadağ, Bosna Hersek ve Moldova’yı temsilen sunumlar yapıldı.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>